Minulý týden se cena drahých kovů vyšplhala na novou rekordní úroveň a opět začala plnit stránky palcových novinových titulků. Vzhledem k přetrvávající krizi Covid 19, která drží náš svět v nejistotě, se zlato znovu stává „bezpečným“ přístavem a profituje z aktuálního vývoje.

Není proto divu, že jeho současná cena tento týden vzrostla o více než jedno procento na 1 944,71 USD za unci, což představuje překonání dosavadního rekordního maxima z roku 2011.

Zlato se tak pochopitelně vrací do centra pozornosti mnoha investorů. Dosáhla však jeho rekordní výše, na kterou se vyšplhalo, pomyslnou špičku vztyčené vlajky? Máme-li věřit názorům analytiků, ti očekávají jeho další skok směrem nahoru.

Zlato se stává často skloňovaným tématem a opět potvrdilo svou pověst krizové měny. Ruku v ruce s proklamovaným „nothing’s gonna stop me“ se tak zdá, že růst jeho ceny je v současné době nezastavitelný – přinejmenším v aktuální fázi, kterou právě procházíme.

Ale proč tomu tak je?

Přetrvávající napětí a rozdíly mezi Spojenými státy a Čínou, slabší směnný kurz dolaru a obavy, že globální ekonomika se z koronavirové krize nemusí v dohledné době zotavit, rychle rostoucí úroveň zadlužení jednotlivých států a firem jakož i trvale nízké úrokové sazby po celém světě jsou klíčovými faktory, které v uplynulých týdnech vybudily cenu zlata do nových výšin. Hodnota žlutě se třpytící suroviny narostla letos již o něco více než čtvrtinu. Její cena prudce vzrostla zejména od poloviny června. Také v eurech je cena zlata 1 659,68 EUR vyšší než kdy dosud.

Zlaté časy – kam dál povede cesta?

Jedna z otázek, které si aktuálně klade téměř každý z nás, zní: Kdy dojde k prolomení hranice 2 000 USD? Experti z celého světa jsou v současné době v tomto ohledu celkem optimističtí. Podle jejich mínění by cena zlata mohla vyšplhat na 2 000 USD do konce roku 2021. Surovina se žlutým leskem sice má tendenci vykazovat drobné poklesy a výkyvy, ohlédnutí se do minulosti však jasně ukazuje, že tyto fáze vždy byly pouze krátkodobé.

Závěr:

Zlato se považuje za bezpečnou a v podstatě lukrativní investici. U investorů je oblíbené jako stabilní investiční nástroj zejména v dobách krize. Koneckonců, zlato již celou řadu krizí přežilo. Různé platební prostředky, různé definice „peněz“ přicházely a opět zanikaly, drahé kovy jsou dodnes opěrným bodem většiny platebních systémů.  Faktem je a zůstává: zlato má jako doplněk vyváženého portfolia rozhodně své oprávnění.