Nálada na akciových trzích je i nadále pozitivní. Amerika se stále drží v předjížděcím jízdním pruhu a Evropě dál ujíždí.

Poté, co si akciové trhy v prvním čtvrtletí sáhly na své dno, začalo druhé čtvrtletí zaznamenávat jejich jednoznačné zotavení. Zatímco americké indexy, zejména technologický sektor (Nasdaq-100), ve svém oživení pokračují bez jakéhokoliv zaváhání, v Evropě ceny akcií opět klesly ze svých do té doby dosažených hodnot. Jednou z příčin tohoto vývoje bylo bezpochyby sestavení vládního kabinetu v Itálii. Nová koalice Ligy a Hnutí pěti hvězd svým negativním přístupem ve věcech rozpočtové disciplíny a eura přivodila napětí na evropských trzích. Další zátěž byla způsobena překvapivým zpomalením místního hospodářského růstu. Podceňovat by se neměly ani hrozby USA vyřčené koncem června kolem dalšího zvyšování cel, například u automobilů, které vedly k poklesu na světových burzách.

Hrozí obchodní válka s USA?

V uplynulých několika týdnech se snad ani nevyskytovaly dny, kdy by se titulní stránky novin neplnily zprávami kolem hrozící obchodní války. Na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že nechá prověřit další navyšování cel, promptně následovala hrozba z Číny a Evropy zavést popřípadě srovnatelná takzvaná protiopatření. Omezení volného pohybu zboží by nepochybně zatížilo celý globální hospodářský růst a na jeho konci by byli pouze poražení a žádní vítězové. I ekonomičtí experti z USA jsou si vědomi negativních ekonomických dopadů protekcionismu. Již v roce 2002 uvalil americký prezident – tehdy jím byl Goerge W. Bush – z důvodů volební taktiky cla na dovoz oceli a hliníku. Podle studií stál USA tento rok a půl přetrvávající obchodní spor již přibližně 200 000 pracovních míst. Analyzujeme-li však současnou situaci střízlivě, ukazuje se, že není zas až natolik dramatická. V platnosti je zatím pouze zlomek avizovaných obchodních omezení. Nedávné zprávy o možném zrušení všech sazeb pro vývoz automobilů mezi USA a Evropou vyvolávají naději, že zúčastněné strany se nakonec přeci jen dohodnou. Nicméně vzniklá nejistota zanechává již dnes své stopy v podobě zbrzďovaní světové konjunktury.

Růst zůstává celosvětově silný a zajišťuje atraktivní cenový vývoj.

Navzdory různým možným zátěžím zůstává globální hospodářský růst nadále velmi silný. Všechny relevantní ekonomické regiony a odvětví rostou na nadprůměrných úrovních. Nedávný propad kurzů zejména na evropských burzách nepodpořily negativní revize zisků. Akcie se tak staly cenově výhodnějšími a tyto atraktivní ukazatele hodnocení působily jako další podpora. Navíc se v Evropě začaly indikátory konjunktury vyvíjet lépe, než se očekávalo. Ani centrální banky nepředstavují v současné době hrozbu pro globální ekonomiku. Po jejich červnových zasedáních zamýšlí americká FED zachovat své tempo navyšování úrokových sazeb a ECB úrokové sazby nezvyšovat před podzimem roku 2019. Celkově akcie vypadají nadále dobře a vykazují potenciál pro atraktivní výkonnost.

Evropské akciové investice s velkým potenciálem.

Volatilní vývoj na burzách i množství možných scénářů, ke kterým může dojít v nadcházejících měsících, neumožňují v současné době téměř žádné spolehlivé prognózy. Přesto se očekává rok dalšího růstu akcií, úrokových sazeb, inflace, volatility a eura. Globální konjunktura zůstává silná, avšak další zrychlení ekonomického růstu se zdá být stále nepravděpodobnější. Investice do evropských akcií se staly přitažlivější díky jejich příznivému ocenění a současně nabízejí potenciál.

author
matthias wolfgruber