Lidé dnes stále častěji zjišťují, že se speciálně kolem tématu podílových fondů šíří mnoho mýtů, nedorozumění a polopravd. V naší sérii spotů „Podílové fondy – mýty a fakta“ se snažíme vysvětlovat a informovat, protože investice do fondu může být zcela atraktivní možností a úspěšnou alternativou. Ve 2. části se zabýváme nejdůležitějšími druhy podílových fondů. Které existují na finančním trhu? A který podílový fond by mohl být zajímavý pro konkrétního investora?
Část 2: Nejdůležitější druhy podílových fondů:
Akciový fond:
Akciové fondy investují, jak už prozrazuje jejich jméno, převážně nebo zcela do akcií Tyto fondy jsou sice většinou vystaveny velmi vysoké volatilitě (kolísavosti), nabízí však na druhé straně také šance na vysoké výnosy pro investory, kteří jsou ochotni akceptovat riziko. Prostřednictvím široké diverzifikace, např. akcie podle zemí, regionů, odvětví atd. a dlouhodobé strategie investování je možné riziko snížit.
Pro investory, vědomé si rizik, s očekáváním vysokých výnosů.
Dluhopisové fondy:
Penzijní nebo dluhopisové fondy investují z větší části do pevně úročených cenných papírů jako zástavní listy, státní a firemní dluhopisy. Poměr výnosu a rizika je u těchto typů investic významně nižší než u akciových fondů. Přesto však mohou být také dluhopisové fondy vystaveny významnému kolísání hodnoty.
Pro střednědobé investice se středním rizikem.
Smíšené fondy:
Smíšené fondy jsou, jak říká už jejich název, mixem z akciových a dluhopisových fondů. Fondový manažer investuje jak do akcií, tak také do pevně úročených cenných papírů. Někdy je portfolio také doplněno komoditami nebo nemovitostmi. Tím je dosaženo velmi široké diverzifikace (rozložení rizika). Smíšené fondy mohou podle směrnice flexibilně měnit hlavní zaměření investic. Poměr výnosu a rizika leží mezi akciovým a dluhopisovým fondem.
Pro střednědobé investice se středním rizikem, pro investory, kteří se nebojí akceptovat šance a rizika akciového trhu.
Fond peněžního trhu:
Fond peněžního trhu investuje výhradně do krátkodobých instrumentů peněžního trhu, jako např. bankovní aktiva, denní peníze atd. Do velmi krátkodobých dluhopisů a pokladničních poukázek. Prostřednictvím této málo rizikové peněžní investice člověk obvykle získá o něco vyšší zisky než prostřednictvím denních peněz nebo oblíbené spořitelní knížky. Peněžní fondy se dobře hodí pro plánované koupě v budoucnu.
Pro krátkodobé investice s nízkým investičním rizikem.
Střešní fondy:
Střešní fondy jsou investiční fondy, které investují svůj majetek do jiných druhů investičních fondů, čímž se dosáhne vyšší diverzifikace (rozložení rizika) a know-how jiných fondových manažerů může být využito pozitivním způsobem. Poměr mezi rizikem a ziskem je závislý na tom, do kterých fondů střešní fond investuje.
Díky diverzifikaci přes více fondů je obvykle riziko trochu mírnější, než u investice do jednotlivého fondu.
Indexový fond:
Indexový fond zkouší co nejpřesněji napodobit akciové nebo dluhopisové indexy. Složení indexového fondu přesně odráží rozložení jednotlivých firem v odpovídajícím akciovém indexu. Na základě tohoto takzvaného „pasivního fondového managementu“ si lidé ušetří nákladné analýzy, a tím také transakční náklady.
Obchoduje se s indexovými fondy jako ETF (Exchange Trade Funds – „burzovně obchodované fondy“), to znamená, že jednotlivé podíly jsou nabízeny výhradně na burze a ne, jak je jinak obvyklé, přes fondové společnosti.
Kvůli příznivým celkovým nákladům mohou být indexové fondy výhodnou alternativou.
Otevřené realitní fondy:
Nemovitostní fondy investují hlavně do zastavěných a nezastavěných pozemků v tuzemsku nebo v cizině. Přitom je nutné zcela jasně rozlišovat mezi otevřenými a uzavřenými nemovitostními fondy. Otevřené nemovitostní fondy investují především do hotelů, nákupních center, obytných a obchodních nemovitostí. K vývoji hodnoty přispívají z velké části příjmy z pronájmů a úroků, ale také obecný růst hodnoty nemovitostí.
Výhodou nemovitostí je, že si drží svoji hodnotu, nezávisle na inflaci.