Nebylo by báječné, kdybychom mohli nahlédnout do budoucnosti? Tato představa by nám zvláště ve finanční branži mohla hodně zpříjemnit život. Každý spořitel nebo soukromý investor by s tím asi ihned souhlasil, protože na finančních trzích vládne stejně jako dříve hodně nejistoty.

Supervolební rok v mnoha evropských státech, probíhající jednání o Brexitu mezi Velkou Británií a Evropskou unií, referendum o nezávislosti v Katalánsku – které vyvolává ve Španělsku politický neklid, ale také napětí mezi USA a Severní Koreou a americký prezident, způsobující každodenně pozdvižení na Twitteru – to všechno jsou faktory, které staví investory před nové výzvy.

V dobách nejistoty a starostí by měl člověk zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že existují tipy a zásadní principy, které mohou zvýšit jeho šance na trhu, pokud je bude následovat.

Vylepšete si portfolio 4 investičními tipy:

>>01

Složení portfolia je důležitější než složení jednotlivých titulů

Člověk, který chce svůj majetek dlouhodobě a především udržitelně rozmnožovat, by se měl zabývat hlavně složením svého portfolia. Podstatným faktorem přitom je, aby sladil osobní přístup k riziku se svými přáními a cíli v oblasti výnosů. Na tomto základě pak sestaví správnou směs akcií, dluhopisů, cenných papírů či alternativních investic a drahých kovů. Pokud má investor svoji alokaci aktiv (rozdělení investic a struktura portfolia) už rozdělenou a stanovenou, tak by si měl vyčlenit také dostatek času pro svoji strategii. Pravidelná kontrola směřování portfolia je v každém případě vhodná, člověk by se však neměl nechat zaslepit každým krátkodobým trendem a svoji původní strategii kompletně změnit nebo opustit. Časté a unáhlené změny v portfoliu mohou pokazit dobrou výkonnost.

>>02

Ve vyváženém portfoliu leží klíč k úspěchu. Proto: buď chytrý a diverzifikuj.

Kolísající kurzy jsou v dobách, jako je tato často nevyhnutelné. Tím spíše je důležité, postavit se těmto výzvám a odpovídajícím způsobem zacílit portfolio. Co nejširší rozložení (diverzifikace) může ve fázích klesajících kurzů zabránit větším ztrátám. Globální rozdělení může do portfolia vnést jistou stabilitu. To stejné platí ostatně i ve výběru jednotlivých investičních oblastí. Člověk by neměl všechno sázet na jednoho koně, a tím se vzdát efektu diverzifikace, který snižuje riziko. Drahé kovy, jako je zlato, jsou rovněž dobrou možností, jak sestavit portfolio více doširoka. Zlato platí obecně jako krizová měna a v minulosti bylo možné sledovat, že investoři právě v nejistých dobách sází na drahé kovy. Přečtěte si zde o 4 věcech, které by měl člověk o zlatě bezpodmínečně vědět.

>>03

Příležitosti a šance a včas rozpoznat a využít

Pro dosažení dodatečného růstu by měl být člověk tu a tam také kreativní. Především by se však měl zabývat mezinárodními finančními trhy, sledovat trendy a nebát se rozhodování. Měl by se stále ptát sebe sama, jestli disponuje nutnou expertízou, časem a dostatečným zájmem. Pokud ne, tak je vhodné využít spravovaného modelového portfolia a sestavení a veškeré vyladění přenechat profesionálovi. Finanční trhy nabízí stále více možností, jak zvýšit šance na dodatečné výnosy, avšak vždy při vědomí, že je nutné podstoupit i jisté riziko. U akcií existuje vždy možnost, využít šancí nových a inovativních odvětví nebo malých firem notifikovaných na burze, takzvaných small caps, a přidat je do existujícího portfolia.

>>04

Akcie jsou nepostradatelné

Momentálně existuje hodně důvodů pro rizikové třídy aktiv, jako jsou akcie. Vysvětlení je jednoduché. Mnoho dluhopisů nyní slibuje jen velmi nízké výnosy ve srovnání s rizikem. Na tom se pravděpodobně v krátké době změní jen málo, nebo skoro nic. Pokud stoupnou úroky pro nové dluhopisy, spadnou kurzy stávajících dluhopisů. Kvůli fázi nízkých úroků není budoucí zvyšování úroků nepravděpodobné. Samozřejmě přinesou dluhopisy s dobrou bonitou do portfolia jistou stabilitu. Vstup do evropského prostoru a do Emerging Markets se může v této době na základě příznivě hodnocených firem vyplatit. Lidé si však samozřejmě musí být vědomi toho, že akcie s sebou přinášejí zvýšené riziko, a jsou vystaveny kolísání, které je zachyceno prostřednictvím tržního a podnikového rizika. To musí být vždy uvedeno v soulad s osobní ochotou investora riskovat.

author
matthias wolfgruber